חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תקועים בתוך סיפור – סדנת קיץ קלינית

סדנה מקצועית – זיהוי מעגלי תקיעות ותנועה לעבר חופש בטיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי עסוק פעמים רבות בניסיון להשתחרר מתוך מעגלי תקיעות לכיוון הרחבת דרגות החופש ומרחב הבחירה של המטופל (ושל המטפל). ניתן לנסח זאת כ”כפיית חזרה” או כ”מעגלים אכזריים”. תהא גישתנו התיאורטית אשר תהא, בחדר, אנחנו מתמקדים בחלקים ניכרים משעות הטיפול שלנו, בזיהוי והשתחררות מתוך מעגלים תקועים אלה.

אנחנו מזמינים אתכם הקיץ להצטרף אלינו לסדנה מקצועית העוסקת בזיהוי מעגלי תקיעות בטיפול ותרגול האפשרות לנוע לעבר חופש. נבחן יחד, כיצד חשיבה מתוך הגישה ההתנהגותית (ביהביוריזם בן זמננו, העסוק בשפה כהתנהגות) יכולה לסייע לנו לזהות את הדפוסים התקועים בתוך השפה (ובתוך ההתנהגות בחדר) באופן היכול להוות עבורנו מצפן טיפולי.

נציע לחשוב על מעגלי תקיעות אלה כעל עוגן משמעותי לעבודה ב”כאן ועכשיו” של השעה הטיפולית, באופן המחזיק בתוכו הן את ההיסטוריה של המטופל והן את היחסים הטיפוליים המתהווים בחדר. נתבונן יחד על הדרך בה ה”סיפור” של המטופל כובל אותו לסט התנהגויות נוקשה ובעייתי, ופעמים רבות כובל גם אותנו כמטפלים, כך שהשניים, המטפל והמטופל, תקועים יחדיו בתוך הסיפור, בתוך הדפוס.

זיהוי הדפוס, מאפשר פעמים רבות יציאה ממנו, והזמנת המטופלים למקום חופשי ומשוחרר יותר.

הסדנה מיועדת למטפלים ומטפלות בעלי הכשרה פורמלית במקצועות הטיפול הנפשי מכל קשת הגישות הטיפוליות.

מטרות הסדנה

  • היכרות עם רקע תיאורטי התנהגותי המאפשר הבנה עמוקה יותר של הדפוסים התקועים בחדר
  • שיפור היכולת לזהות מעגלי תקיעות ולייצר “מצפן” יעיל ומדויק בפגישה
  • היכרות עם דרכים להשתחרר מהדפוס, מהסיפור, לכיוון של “סיפור חדש” ותקוע פחות
  • לדעת לכוון את ההתערבויות שלנו בחדר באופן ממוקד בדפוסים תקועים אלה ובשחרור מהם

מבנה הסדנה

הסדנה תתקיים במהלך חודש יולי, במפגשים מקוונים בני 3 שעות כל מפגש. הסדנה תיפתח בחלק דידקטי תיאורטי שיהווה מצע להמשך, בחלק זה נכיר את הרעיונות של תיאוריית המסגור היחסי (RFT) ואת הדרך בה רעיונות אלה יכולים לשרת אותנו קלינית. חלק הארי של הסדנה יורכב מצפיה מונחית ומעורבת בהדגמות טיפול, חלקן מוקלטות מראש, וחלקן יערכו באופן “חי” במהלך הסדנה עצמה. לקראת סיום, נקדיש גם זמן לתרגול מונחה של המשתתפים.

מועדי הסדנה

הסדנה תתקיים כאמור במהלך חודש יולי, בימי ג’, בין השעות 17:00-20:00.

בתאריכים: 9.7.2024, 16.7.2024, 23.7.2024, 30.7.2024.

הסדנה תתקיים בזום.

עלות הסדנה

עלות הסדנה בהרשמה מוקדמת (עד לתאריך 25.6) – 920 ש”ח

החל מה-26.6 – העלות תהיה 970 ש”ח.

ניתן לשלם בשני תשלומים.

מנחי הסדנה

ליאור בירן פסיכולוג קליני

ליאור בירן

פסיכולוג קליני, מטפל ומדריך מתוך גישות התנהגותיות בנות זמננו, מנהל מרפאת “קמה” לטיפול בטראומה ואובדן, מרכז לבריאות הנפש “שלוותה”, מלמד במסגרות שונות (מכון עוגן, החוג לפסיכולוגיה קלינית אוניברסיטת ת”א) ומשמש כרכז האקדמי של תוכנית לימודי ACT במכון מפרשים.

ליאור גילעד

ליאור גילעד

פסיכולוגית קלינית. מטפלת, מדריכה ומלמדת גישות ביהביוריסטיות (כמו ACT ו-FAP). ממקימות התכנית השנתית ללימודי ACT במכון מפרשים. לשעבר ראשת הסניף הישראלי של ACBS (הארגון הבינלאומי של ACT).

פוסטים אחרונים

תוכן עניינים